18/21 W&T 2014 – Cestování – New York

IMG_3099V buse společnosti Megabus, který byl nacpaný jak taška do Chorvatska, jsme seděli každý zvlášť. Na mě připadlo místo „na čtyřce“ u stolečku spolu s nějakými Etiopijci. Po osmi hodinách a dvou zastávkách na benzínkách jsme konečně projeli Lincolnovým tunelem spojujícím New Jersey a New York a ocitli se přímo pod mrakodrapy na Manhattanu v samém srdci tohoto největšího amerického města.

IMG_3104
Basketbalista? Rozhodně!

Spolu s Plzeňáky jsme měli stejnou cestu metrem do Brooklynu. Ano, i oni měli naplánované ubytování přes Airbnb právě v této čtvrti. Po vystoupení z metra bylo nad slunce jasné, že jsme skutečně v této legendární černošské čtvrti. Netrvalo dlouho a potkal jsem tam největšího chlapíka, jakýho jsem snad kdy viděl. Říkám máme, že s ním musím mít fotku a i přestože ona z něj měla vyložený respekt, nakonec fotku udělala. Říkám mu, že takhle velkýho týpka jsem ještě neviděl, on se tak usmál a povídá: „A takhle hezkýho?“ Krásný úvod do New Yorku a Brooklynu obzvlášť 🙂

Hey, my friend

Dali jsme si sváču v Mekáči a šli se ubytovat do našeho townhousu. Přivítal nás polo Američan a polo Kubánec (jméno už nevím), ale za každou větou říkal „my friend“ s takovou strašně cool výslovností, že to znělo asi jako když řeknete „mafrend“ s lehkou rýmou.

Vydali jsme se s mámou modrou linkou zpátky z Brooklynu na Manhattan, kam každým okamžikem měla dorazit přítelkyně s kamarádkou a strejdou, který s nimi procestoval v předchozích dnech Floridu a okružní plavbu lodí po Karibiku.

Konečně jsme zase byli po více jak dvou dlouhých týdnech spolu.

Už ani nevím, co jsme dělali ještě ten den, myslím ale, že jen plánovali tak nějak program na následujících několik dní v New York City.

Jelikož program, který jsme na konci léta 2014 v NYC absolvovali docela významně kopíruje program roku předchozího, pokusím se zaměřit a vzpomenout si na odlišnosti. Vynechám tedy místa z léta 2013, tedy Ground Zero, 21 Century a devítipatrové Macys, Wall Street, Brooklyn Bridge, cestu kolem Liberty Islandu, Central Partk i Rockefeler Center.

Airbnb v Brooklynu

IMG_3833
Klasická brooklynská ulice v okolí domu, kde jsme bydleli..

Největší odlišností bylo v první řadě bydlení. Jak už jsem napsal, přespávali jsme pomocí služby/aplikace Airbnb, což je možnost, kterou prostě nedám dopustit. Až budu mít v budoucnu nějaké horší tvůrčí období a nebo se nebude v mém okolí dít nic zajímavého, či vhodného k publikaci 😀 určitě jeden článek věnuju právě popisu a naší zkušenosti s Airbnb.

IMG_3840
Nešlo nevyfotit 😉

Bydleli jsme v Brooklynu, v jeho samém srdci. Nepředstavujte si však pod tím nic nebezpečného. Ba naopak. I když jsme šli v noci těch několik bloků od metra k baráku, nemyslím si, že bychom měli kdy pocit nějakého ohrožení nebo nejistoty, i když potkat zde bílého člověka bylo prakticky nemožné.

Rockovej koncert v kostele

Kousek od našeho bydliště byl baptistický kostel, kam jsme se jednou po cestě „do města“ zašli podívat na právě probíhající mši. Nic podobného jsme nikdo z nás pěti do té doby neviděli. Při zpěvu hráli věřícím na bicí a byl z toho docela slušnej unplugged koncert 😀 Přišel za námi (zřejmě) pastor, podal si s námi ruku, dostali jsme nějaké létáčky a celkově to bylo hrozně příjemné.

IMG_3898
Nadzemní park Highline

V New Yorku jsem měl naplánovaná dvě místa, která prostě musím navštívit a kam tu mojí bandu vytáhnout. Jedno bylo, Grand Central Terminal, což je naprosto amazing nádražní budova, která si zahrála z pochopitelných důvodů v nejednou filmu a pak totálně hipsterký prostředí High Line. Grand Central jsme víceméně jen tak proběhli, ale High Line jsme si dali celou od 30th Street až po 15th Street do Chelsea, což je část dolního Manhattanu, která se naprosto vymyká jakýmkoliv tamním konvencím a obecným představám, jak Manhattan vypadá, neboť neobsahuje domy z oceli, betonu a skla, ale vyjímá se v ní architektura zvaná jako „art deco“ – odborníci prominou tuto zkratku 🙂

IMG_3887
Panoramaticky na Highline

Samotná High Line je velmi specifický park vybudovaný na bývalé nadzemní dráze protínající již neexistující průmyslovou čtvrť. Přitahuje čím dál tím víc turistů, v různých zákoutích téhle „atrakce“ probíhají všemožné workshopy, koncerty nebo exhibice. Prostě a jednoduše takové alternativně-umělecké-komerční prostředí.

IMG_3587
Budova metropolitního muzea

Když jsme u toho umění, za zmínku stojí cesta kolem budovy Guggenheimova muzea poblíž Central Parku až do Metropolitního muzea o pár bloků dál. Kamarád mi doporučil, abychom prostě neplatili. Vstupné do muzea je poměrně vysoké, nicméně je pouze dobrovolné, což nikde není explicitně napsáno, a tak všichni platí jak nemoudrý. My tam však bez okolků proběhli dovnitř jako by nechumelilo 🙂

Česká Hospoda v na Upper East Side!

IMG_3287
Zleva: máma, kamarádka, která s námi byla v TX celé léto, přítelkyně strejda, přítelkyně, já a Martin

Ta osoba, kterou v předchozím odstavci jmenuju, a která nám dala tip na obejití platby, je můj velký kamarád Martin. Neskutečně skvělej kluk, který na politické škole Science Po ve Francii, Kings College v Londýně i na univerzitě v USA, teď zrovna stážuje v Kolumbii a já jsem měl tu skvělou možnost s ním pracovat po čas olympiády v Londýně. Neskutečná náhoda byla, že v době našeho krátkého pobytu v NYC, Martin zrovna pracoval v OSN, takže také v New Yorku. Spojili jsme se a domluvili si, že si dáme společně pivko. Vzal nás do super hospody poblíž budovy OSN. Místo nevybral náhodou. Sešli jsme se před podnikem, který se jmenoval prostě hezky česky „Hospoda“! Majitelem nebyl nikdo jiný, než Tomáš Karpíšek, který provozuje v Čechách síť hospod Lokál a vlastně všechno, co patří pod Ambiente. Martin měl nějaké poukázky od OSN, za něž jsme si dali po čtyřech měsících točenou Plzeň  – neskutečnej zážitek 🙂 .

Newyorské povídání bych zakončil dvěma zajímavými příběhy.

IMG_3311
Před Kolumbijskou univerzitou na pomezí Manhattanu a Bronxu

Přítelkyně strejda se rozhodl, po zjištění, že přes Craigstlist se dá leccos levně koupit, pořídit synovi také iPhone. Sedli jsme si k hledání a musím říct, že nabídka v New Yorku je skutečně pestrá a široká. Netrvalo dlouho a zkontaktoval jsem se s jedním prodejcem, který nabízel iPhone 5 za poměrně férovou cenu. Dámy zůstali v centru Manhattanu na nákupech ve slavné devítipatrové Macys a my vyrazili metrem na sever Manhattanu, do míst, kde začíná Bronx na domluvené rande. Shodou okolností to bylo v bezprostřední blízkosti nějaké z fakult Kolumbijské univerzity – jedné z nejprestižnějších na světě.

Poseděli jsme chvíli v kavárně hned vedle smluveného místa a čekali na telefonu. Ten přišel záhy. Za rohem čekal nový Mercedes a v něm náš týpek. Nasedli jsme k mafiánovi do auta, telefon jsem několik minut testoval a prohlížel, až jsem usoudil, že je v pořádku a vhodný ke koupi. A tak bude mít mladej doma radost 🙂

Ještě týž den jsme se rozhodli zajít na baseballový zápas na pravděpodobně nejslavnější baseballový stadion v USA, možná i na světě. Na New York Yankees! Metrem do Bronxu a hned začít shánět lístky. Hned jsem zašel za jedním černochem (a že jich tam bylo), který vypadal, že by nějaký lístky mohl mít. Říkám, že jich potřebuju pět. Někomu volá a prý mám jít s ním, že jeho kolega na drátě má další lístky. Naše společná chůze za roh McDonaldu stojícího opodál netrvala ani minutu. Došli jsme k nějakým dalším dvěma černým bros a ten můj „kámoš“ ty lístky, které mu do telefonu slíbil chce, nicméně ten druhý už je nemá. Že je prý mezitím prodal. Jako za tu minutu??? :O No, začala mezi nima docela šarvátka. Šlápnul jsem na zmizík a šel co nejdřív pryč, abych taky ňákou neschytal 😀

IMG_2835.JPG
S přítelkyní na zápase Yankees

Nakonec jsme ty lupeny koupili normálně u okýnka a bylo po starostech, ale za tu srandu to stálo, o tom žádná. Dali jsme si vydatnou večeři v již zmíněném Meku a vydali se ke stadionu hned vedle. Monumentální stavba! U vchodu všem rozdávali rukavice s logy Yankees – už zase začínala dělat docela zima. Útroby stadionu monumentální stejně jako zevnějšek. Naše místa byla až skoro úplně nahoře – samozřejmě ty nejlevnější, ale i tak to stálo za to! Navíc hrál i s kariérou se loučící legenda světového baseballu Derek Jeter, takže jsme měli možnost vidět hrát i jej.

IMG_3477
Yankee Stadium. Zápas New York Yankees vs. Baltimor Orioles

Začalo docela přituhovat (navíc jsme byli zvyklí na diametrálně odlišné počasí 😀 ) a tak máma se sebrala, že se jde někam schovat a že se za chvíli vrátí. Chvíle se protáhle a tak jsem se jí vydal hledat. Proběhal jsem celé patro, ale na nikde. Zkoušel jsem i různé salónky a bary na témže patře, ale bez speciální vstupenky mi byl do těhle míst vstup vždy odmítnut. Nasrán jsem se vrátil zpátky. Už jsme chtěli jít a ona nikde. Po dalších dlouhých minutách se uráčila přijít. Prý kde byla. V jednom z těch barů, kam mě nepustili a jí ano. No a měla z toho hroznou srandu 😀 Jediná.

Jak jsem napsal už výše, naše newyorská anabáze poměrně věrně korespondovala s pobytem z předchozího roku,proto jsem připravil pro lepší ilustraci pod článek několik fotek 🙂

IMG_4114
Andrea Bocelli selfie in McDonald’s 😉

Poslední den v NYC, který byl deštivý, jsme věnovali rychlé dopolední cestě do města obhlídnout co mají v obchodech hezkého, do Meka nacpat si pajšly na cestu do Evropy, neboť za pár hodin nám to letí. Holky, tedy přítelkyně s kamarádkou letěly z Newarku, já s přítelkyně strejdou a mámou pak z JFK. Navíc všichni v úplně jiný časy. Navíc na letišti jsem se blbě podíval na letenku a říkal si, že mám ještě hodinu času, sedl jsem si, dal si sendvič a najednou zjišťuju, že mi to letí už za chvíli a tak pádím do letadla. Narazil jsem na dva Čechy, kteří se také vraceli z letního pobytu v USA. Na ploše byla docela dost zácpa a tak letadla pojíždělo dobrou hodinu, než jsme vůbec přišli na řadu a nabrali jsme tak docela zpoždění. Když jsem si na jaře kupoval letenky, říkal jsem si, že přes Londýn lítám pořád, že bych rád okusil jiný letiště. Vybral jsem si Helsinki, ale byl tam pouze 40 minut layover, což s tímhle zpožděním bylo v tu chvíli -20 minut. Modlil jsem se, aby na to ten Lubitz pořádně šlápnul a v letu ztrátu dohnal. To se mu podařilo a tak jsme spolu s novými známými brzo ráno v Helsinkách na letišti měli krásných 20 minut na přestup na letadlo do Prahy 😀

A tím končí naše Work and Travel anabáze léta páně 2014 🙂

IMG_3099
Těsně po příjezdu a vystoupení z busu. Texas forever!
IMG_3190
Brooklyn Bridge
IMG_3193
Zámečky lásky nechybí v žádný metropoli. New York není výjimkou
IMG_3249
Křižovat Brodaway a Wall Street
IMG_3293
Čekanice na metro
IMG_3554
Naše celé osazenstvo
IMG_3628
Při cestě ze Staten Island dostavníkem na Manhattan
IMG_3638
Na lodi kolem Liberty Islandu

IMG_3306

IMG_3797
Times Square
IMG_3829
Grand Central Terminal
IMG_3520
Jezero v Central Parku
IMG_3990
I na Manhattanu hoří
IMG_3895
Dolní Manhattan – oblast Chelsea
IMG_3492
Klasická stanice metra v Brooklynu
IMG_3562
Guggenheim Museum
IMG_3959
Flatron Building
IMG_3276
Kdo si sáhne bejkovi na Wall Street na koule, bude bohatej. Holky, která mě chcete? 😀
IMG_3601
Památník Johna Lennona – Strawberry Field v Central Parku, pár kroků od Dakota House, kde byl zavražděn

IMG_3244

IMG_3290
S Martinem, kamarádi na věčnost
IMG_3409
V pozadí rozestavěná nejvyšší obytná budova v NYC, možná i v USA.
IMG_3957
I na takový unikát se dá v Chelsea narazit
IMG_3224
Ground Zero
IMG_3995
Výhled z Top of the Rock na Central Park
IMG_4096
Pohled z Top of the Rock na zářící Manhattan v čele s monumentální Empire State Building
IMG_4121
Jako z GTA 😉
IMG_4118
NY metro nad povrchem zemským

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s