Konečně se mi objevila malá chvilka, kdy je čas na to pustit notebook a vrhnout se do psaní. A že je o čem psát. Jelikož se toho od posledního článku stalo tolik, což je právě ten důvod, kdy jsem se vůůůůbec nezastavil, rozhodl jsem se, že události posledního týdne nezhustím do jednoho článku, protože to není ani teoreticky možný, ani nenapíšu sáhodlouhej spektákl, který by mohl dýlkou konkurovat knížce Hobbit od Tolkiena, ale udělám takovou retrospektivní minisérku.

S příchodem nového roku, potažmo nového měsíce jsme v práci dostali rozpis šichet. Jako větší bídu už nešlo vymyslet. Dvě šichty týdně po cca čtyřech hodinách? Prosím?? Chápu, že je po Vánocích a New Year je obsazenost resortu menší, než poloviční, ale proč mají trpět zaměstnanci? Do Kanady jsem přijel hlavně kvůli jazyku a výdělku, což je u mě tak v poměru 40 a 40, zbylých 20 pak dělím do zážitků, zkušeností, poznání lidí a míst. Ty peníze, který bych si za leden vydělal by mi sotva stačily na pokrytí ubytka a jídla. Spíš bych byl ale skončil hluboko v mínusu. Manažerka nám to oznámila jako: „Sorry, já vím, že je sucks, ale máte mít peníze na účtě a užijte si hory.“ Hned jsem za ní šel, že tohle jako ne. Očekávání, které jsem si vytvořil na základě informací, které jsem v průběhu procesu dostal, bylo sakra daleko za skutečností!

Vyslechla mě, pochopila, že to, s čím jsem do Panoramy jel bylo jiné, než skutečnost. Dala mi tipy, kde v rezortu najít jinou práci. Ale mýt nádobí do kuchyně se mi rozhodně nechtělo. Dělat vlekaře? Jo, dalo by se, ale abych ušetřit padesát dolarů nebo stovku týdně za to, že jsi celý den na mrazu? Rozhodl jsem se proto ten pobyt tak skrečovat a jít si na vlastní pěst pryč.

IMG_4549

Řekl jsem si, že měsíc lyžování grátis v přenádherných kanadských horách bylo sice fajn a neopakovatelný, ale já tu nejsem jen kvůli lyžování, přežívání a počítání každého dolaru. Panorama Mountain Resort je malé, ale o to více přátelské a rodinné středisko. Na dovolenou bych do Pano jel hned! Kdyby takové bylo v Čechách je s naprostým přehledem největší, ale…

Kdybych tohle věděl dopředu, použiju peníze investované do kanadské agentury pro zajištění práce na první měsíc bydlení kdekoliv jinde a najití si džobu, bez jakékoliv předražené pomoci. Ale beru to jako super životní zkušenost. Panoramu doporučju těm, kteří do Kanady nejedou si něco vydělat, ale naopak těm, kteří mají sakra našetřeno (třeba i 100k CZK) a jedou si tu úžasnou kanadskou zimu víceméně užít.

IMG_4202

Tito v Panoramě najdou pravej ráj. Hajkovat se dá po všech horách v okolí, areál je k dispozici pár metrů za barákem, vedení pořádá zájezdy do okolních spřátelených resortů, organizují se různé session a pitky, na jednom místě je tam celej svět, vládne přátelská atmosféra, prostředí je totálně amazing, ale pořád je to takovej skautskej tábor.

IMG_4194

Na Silvestra se nesmí dělat párty ve vyšším počtu lidí, každej barák má vlastní „kolejbábu“,  platí docela striktní pravidla a navíc většině lidí je tak kolem dvaceti. Dal jsem proto Panoramě přezdívku „Pracovní tábor“ 😀 Jasně, vím, že v českých podmínkách to má naprosto jinou konotaci, ale tady to platí doslova. Nějakou práci – aby se neřeklo děláš a zároveň je to fakt jakoby tábor.

Panoramu rozhodně nehaním. Není absolutně žádný důvod proč. Jen těch informací jsem měl mít víc a přesnější. Ono to vlastně podobně bude v každém středisku, kde jakákoliv agentura, ať už kanadská nebo česká zprostředkovává práci. Je to skutečně spíš o poznání lidí around the world, užití si prostředí, angličtině, jen s tím, že vám dají vydělat tak, abyste neumřeli hlady. Kde je našetření peněz na další posun nebo cestování, co kdyby se stalo něco, kde se bude muset platit větší částka a takhle bych mohl pokračovat do aleluja. Záleží proto na preferencích a finančních možnostech každýho jednotlivce.

IMG_4195

Kiwáci, Australani nebo kdokoliv z „ekonomicky lepších“ zemí v Evropě to berou tak, že od rodičů mají fakt velkej balík peněz a když by prašule došly, pošlou další. Pak je tam nízké procento nás, kteří musíme stát od první do poslední minuty na vlastních nohou.

Nasnadě byl proto přesun kamkoliv pryč. Jelikož jsem měl nějaké kontakty a kamarády v Calgary, na Facebooku česká a slovenská komunita funguje naprosto ukázkově, už jsem tam pár dní pobyl, byl jsem v Calgary hodně spokojen a tohle město je jen tři hodinky autem, rozhodl jsem proto pro dějiště z Kokosů na sněhu a pro město, kde se konala olympiáda v roce 1988. Navíc zpátky do hor, do Banffu, Lake Louise, Sunshine Village je to hoďku a půl autem. Prostě ideální destinace.

FullSizeRender (20)

Postnul jsem na FB dotaz ohledně práce a bydlení a netrvalo ani hodinu a už jsem věděl o možnosti práce. Ozval se mi Slovák Miro, že v u nich v casinu budou hajrovat nový poker dealery. Poker, zvlášť ten Texas Holde’m ovládám poměrně dobře. Omahu se doučím. Od kamarádky Kačky jsem dostal tip na kluka, který nabízí ubytko. Prostě ta vzájemná pomoc mezi Čechy a Slováky tady je úžasná. Ubytko mi bylo nabídnuto.

Byl čtvrtek a kurz dealování pokeru začíná v pondělí. Nastává tedy fáze, jak se do Calgary z toho sleepy little town dostat. Prý jezdí bus, ale stojí stovku. Aha, tak už prý kvůli nezájmu nejezdí. Shareride skupina z městečka Invermere už několik měsíců prý nefunguje a každý, kdo má auto buď pracuje a nebo nepojede tři sta kilometrů tam a to stejnou porci zpátky jen kvůli tomu, že ňákej Alex zrovna potřebuje.

Vymyslel jsem proto možnost dát si to holt stopem. Jiná možnost nebyla a není. Když jsem v roce 2014 pracoval v Texasu, zjistil jsem, že nutnost vlastnit skoro auto na hlavu je nutnost, ale že jenom tam. Ne, ono je to tady naprosto stejný.

Přede mnou cesta skrze „in the middle of nowhere“ s nevím kým v kanadské zimě, ale zato s přenádhernými panoramaty hor, jezer a lesů. S batohem na zádech a s cedulí „Calgary“ jsem se proto v neděli ráno postavil k cestě a doufal ve šťasný osud. Spoiler: Dojel jsem…ale jak…to v příštím článku 🙂

1 komentář: „1/3 Panorama Mountain Resort na Working Holiday? Záleží na preferencích

  1. Já nám zůstávajícím tady v „pracovním táboře“ říkám „slaves with benefits“ 🙂 Každopádně poslední dobrou se množí případy okamžitých vyhazovů na šňupání a dealování – z toho lze usuzovat, že většina mladých dobře zajištěných „západňáků“ si sem prostě jede užívat…

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s