Už před nějakými třemi týdny jsem na facebookovou stránku Čechů a Slováků v Calgary nadhodil, že se pojede další část svěťáku v biatlonu a samozřejmě za účasti našich es v čele s Ondrou Moravcem a Gabčou Soukalovou a byla by tudíž obrovská škoda tam nevyrazit, když městečko Canmore, kde se to pojede, je jen hoďku a půl daleko. 

Ještě ten večer se pod příspěvkem rozjela docela živá diskuze a do hodiny jsme měli plný auto. Nakonec se těch skupin tady v Calgary vytvořilo opravdu hodně! Další party pak přijely z jiných částí Alberty a BC. Přeci jen možnost povzbuzovat naše závodníky tak daleko od domova je skutečně mimořádná příležitost a obecně je tu většina lidí hodně sportovně aktivních. To je vlastně kapitola sama pro sebe.

Vedle toho, že takřka všichni lyžujou nebo snowboardujou, tak se, troufnu říct, dobrých osmdesát procent krajanů, Čechů nebo Slováků, věnuje nějakýmu sportu a na lidech je to vidět. Hodně z nás snad i poloprofesionálně hajkuje, dost lidí leze po skalách, chodí skutečně pravidelně cvičit do fitka a někteří hrajou například fotbal nebo hokej. Těch příležitostí se tady všemožně sportovně seberealizovat je až trestuhodně moc! 🙂

Ale to jsem odbočil, takže zpátky k dnešku 🙂

Jelikož včera byla docela delší narozeninová párty, kde se nás sešlo asi patnáct Slováků a deset Čechů, spánku jsme moc nedali. Adam, který byl náš řidič si nakonec, tak jak přišel, ustlal u nás v obýváku na gauči. Ráno jsem ho pak někdy po sedmý vzbudil. Za chvíli mi volal Štěpán – další člen posádky, že už je před barákem. Po cestě jsme ještě na univerzitě nabrali Terku s Vendy, holky, které tu studují a mohli jsme se vydat na západ směrem do Rocky Mountains!

Po cestě samozřejmě ještě Macas, Starbucks a Subway a k tomu Terka ještě vybalila home made peanut butter cookies, takže až k horám cesta byla vyčleněna diskuzi a plnění pupíků. No, v mým případě tuplovaně, protože mi ty sušenky fakt hodně chutnaly 😀

Před vjezdem do hor, asi dvacet kiláků od cíle, se z ničeho z nic na cestě objevil dokonalý led. Ačkoliv má Adam jakýsi džíp, občas jsme se nějakýmu tomu smyku nevyvarovaly, ostatně stejně jako nemálo aut kolem nás i přestože všichni jeli sotva krokem. Blizzard, jenž nás zastihl stabilitě aut na silnici taky moc nepřidával.

IMG_6392

Ale všecko dobře dopadlo a někdy v půl desátý jsme bezpečně dorazili do Canmore. Adam našel nějaký free parkoviště a jali jsme se hledat stanoviště busů, které mají vozit diváky do areálu nad městem. To, že biatlon domácí příliš netankuje, mi dokázala situace z jedný kavárny po cestě. Jdu se zeptat, kde to stanoviště je, no a paní u pokladny neměla ani tušení, že se tam něco jako biatlon koná.

Jakmile jsme to stanoviště našli a zahlídli tu nekončící frontu, která by vydala tak na tři naprosto natřískaný autobusy, které však měly interval patnáct minut, nedalo moc práce se rozhoupat, zda by nebylo lepší vydat se tam pěšky. Záhy jsme usoudili, že tahle varianta bude přeci jen schůdnější. Adam našel na mobilu nějakou trasu a vyrazili jsme.

FullSizeRender (75)

Přestože jsme promeškali takřka celý závod kluků, neboť to byl skoro půl hodinový ostrý hike kolem řeky i do prudkých kopců po ne zrovna ideálním terénu, na místo jsme dorazili ve skvělý náladě! 🙂

IMG_6404

I když biatlon místní moc nebere, už z dálky byl slyšet docela rachot a záhy ten zdroj hluku dostal i vizuální podobu. I přestože mi kamarád volal, že ve čtvrtek tam bylo prázdno, teďka byl víkend, tribuny praskaly ve švech, prostory kolem trati byly obsypány lidmi a podle vlajek bylo vidět, že fanouškovská základna je tu skutečně hodně mezinárodní. Mezi těmi všemi ukrajinskými, americkými, kanadskými, severskými, měla jedno z největších zastoupení zástava s modrým klínem! Konkurovat českým vlajkám mohly snad jen ty ruský. A jedna sovětská! 😀

IMG_6445
Fotka sice nic moc (velký digi zoom), ale snad tam tu sovětskou vlajku rozeznat jde :))

Zkusili jsme najít místo na tribuně, nicméně to se ukázalo jako naprosto nemožný. Vydal jsem se teda hledat místo opodál k trati. Cestou všude strašný kvanta Čechů. Dokážu s čistým svědomím říct, že podporovatelů Gabči, Ondry a spol se do Nordic Center v Canmore sjelo určitě přes sto!

FullSizeRender (77)

Na jednom skutečně dobrým místě jsem našel další českou partu, navíc lidi, které znám z dřívějška. Rozhodli jsme se, že zakotvíme právě tady. Tak tam stojíme, kecáme, závod má začít asi za půl hodiny. V tom kousek od nás je nějaký velký shromaždiště lidí s českými vlajkami. Jdeme se tam teda mrknout. No a on tam Ondra Moravec, který se byl protáhnout po závodě. Tak s ním povídáme, fotíme a ochotně nám podepisuje vlajky.

No a za pár minut přijíždí ještě Michal Šlesingr a Michal Krčmář. A celá procedura se opakuje. Kluci hrozně v pohodě a skutečně nadšení z toho, jakou jim tu, tak daleko od domova, Češi vytvářejí atmosféru, za což nám děkují.

FullSizeRender (76)

Celorepubliková Vostuda 😀

To už se ale shledávám se svojí původní partou a zabíráme místo asi tři metry od trati před vjezdem do cílový rovinky. Poctivě vybaveni vlajkou a hand made transparenty s různými sděleními. Zatímco Terka a Štěpán zvolili konzervativní klasiku v podobě „Češi fandí“, potažmo Let’s go Czechs, Vendy na svůj transparent vměstnala název své vesnice a sportovního oddílu  se zkratkou „Epo“ (Ekonom Prague Outdoor), což zvláště při takovým sportu může znamenat leccos 😀 To já s Adamem jsme k tomu, jak lze vidět, přistoupili poněkud kreativněji 😀 😀 Holky navíc přinesly termosku jakýhosi kakajíčka. To, že je v něm whisky nám ale zatajily. Původně to měl být svařák ze tří lahví, ale ten padl za oběť studijnímu životu v předvečer tohoto výletu 😀

FullSizeRender (80)

Tahle fotka vznikla z aparátu fotografa, který to pak posílá do českých médií, takže jsme způsobili vostudu jak na iDNESu, tak i na Blesku 😀 Koneckonců, celou repku ze závodu si můžete přečíst tady.

Čekal nás závod holek s hromadným stratem na 5 x 2,5km, takže Gabča Soukalová, Evča Puskarčíková a Verča Vítková kolem nás každá projede pětkrát, čili dost prostoru pro fandění…..a…..tvoření selfie..viď Adame 😀

12687961_10205712572122320_3468167756785849860_n

Pokaždý, když každá z nich kolem nás projela, snažili jsme se maximálně povzbuzovat. Doufám, že to v tý televizi bylo pořádně slyšet. Stejně tak, když holky střílely, tak po každým zásahu bylo všude zřetelně slyšet český „eeej!“

FullSizeRender (78)
Takhle zblízka jsme mohli pořádně podporovat naše holky! 

V posledním kole už Gabča s krásným úsměvem na tváři zdravila nespočet českých fanoušků a v klídku dojela na třetím místě do cíle. Neodpustila si blbinku, když cílovou pásku projela pozadu 😀 Nemělo cenu aby se někam hnala, protože na prvním místě celýho seriálu má sakra pohodlnej náskok.

Bacha na bizony

Pár dní zpátky na facebooku lidí žíjících v Calgary koloval takovej článek, kde redaktor varoval návštěvníky i závodníky před bizony. Diskuze, která se tam rozjela si mohla hlavu ukroutit, protože bizona v týhle oblasti snad ještě nikdo neviděl. Takže Adam hned z rána říkal, že když tak sprej na bizony má s sebou 😀 😀

FullSizeRender (79)
Autor: Petr Slavík

Po závodě jsme si řekli, že si zkusíme tu Gabču vyčíhnout na pokec, fotku a podpisy na vlajku. S Vendy jsem našel nějakou cestu do takovýho jakoby zákulisí. Štěpán s Adamem a Terkou nás hned následovali. Po chvíli přišla další skupinka Čechů. A o dalších pár minut už jsme Gabču viděli, jak k nám běží. Jak se záhy ukázalo, tak běžela jen kolem a to na antidopingovou kontrolu, ale houkla na nás, ať počkáme, že přijde.

Posléze přišly ještě další skupinky Čechů, takže nás tam bylo dobrých dvacet hlav. Vzduchem lítaly různý vtipy, že ženským se nedá věřit a že tu budeme čekat jak na Godota. Čekali jsme dobrou hodinu, ale nakonec přišla. Chvilku jsme si všichni povídali, hrozně nám děkovala za úžasnou atmosféru s tím, že tu cítila jak doma.

IMG_6452

Pak se dala do podepisování vlajek a jiných předmětů. Když měly přijít na řadu fotky, přišel trenér Zdeněk Vítek a začal měnit pravidla hry. Soukalka by tam s náma byla třeba ještě hodinu, ale udělalo se pár fotek, mimo jiné jsem stihl vyfotit Štěpána a sám jsem chtěl taky. Expozice 😀 byla nachystána, ale Vítek mi Gabču vytrhl z rukou a mám prd 😀 Chyběly dvě vteřiny 😀

Není ale všem dnům konec. Rozhodli jsme se totiž, že na nedělní závody vyrazíme znovu. Takže už teď se fakt hodně těším, až si stoupneme k trati a budeme podporovat smíšený štafety!

FullSizeRender (74)
Naše skvadřička (Štěpán fotí) na zpátečním hajku do Canmore

Můžu říct, že atmosféra tady byla opravdu skvělá, byť o mnoho skromnější, než bývá v Novým Městě v Čechách, kam chodí desetitisícový návštěvy, ale přesto to mělo svoje kouzlo, protože zdejší podmínky skýtaly perfektní propojení mezi závodníky, návštěvníky a s nádherně čistou přírodou všude kolem.

8 komentářů: „Na biatlonu v Canmore jsme našim vytvořili domácí kulisu!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s