Se šéfredaktorem jedněch novin jsem se domluvil, že mu napíšu článek pojednávající o přístupu místních ke sportu, k hokeji/NHL a k fanouškovství celkově. Celý text, který zde je, přesně takto odešel i do redakce. Počítám s nemalým editačním zásahem, neboť délka není zrovna nejkratší a jak je všeobecně známo, dnešní noviny si na sáhodlouhý pojednání nepotrpí, logicky není ani místo a většinový čtenář to prostě nevyžaduje. Je však lepší toho napsat víc, a v případě nouze má redaktor hned materiál na zaplnění většího prostoru. Je to vlastně jako u holiče. Krátit se dá, prodlužovat nikoliv. Navazování vlasů, dámy, nepočítám 😀

Vy však nejste většinoví čtenáři a proto vám dávám k dispozici všechno od A do Z. Jen omluvte úvod a fotky, neboť s informacemi ze začátku už jste setkali dříve a obrázky taky nejsou úplně aktuální.

V Kanadě už jsem více jak dva měsíce, z toho přes pět týdnů (k dnešnímu dni 14.2.) v Calgary, kam jsem po selské úvaze „emigroval“ z hor, kde jsem předchozí čas pracoval. Město je to naprosto fantastické. Celé leží ve výšce 1000 metrů nad mořem, pět až šest dní v týdnů je víceméně jasno, vzduch je čistý, lidé jsou povětšinou příjemní, práce je tu dostatek i bydlení je na úrovni. K tomu je tu velmi široká komunita Čechů a Slováků, jejíž členové se mezi sebou většinou znají, navštěvují se, pracují spolu a nebo udržují kontakt jiným způsobem.

IMG_5595
Češi a Slováci se v Calgary udržují kontakty, podnikají spolu výlety, pomáhají si a hlavně velmi často pořádají společné párty a sešlosti 

Velká většina lidí, Čechy a Slováky nevyjímaje, se tu věnuje nějakému sportu a hodně lidí je tu obecně silně sportovně založeno. Prostředí tomu samozřejmě nasvědčuje. Všude ve městě je spousty veřejných sportovišť, jsou tu sportovní kluby, kde není problém stát se za poplatek členem a pak zápolit v nějakém odvětví. Ať je to klasicky náš fotbal nebo ten americký či například curling, který mě docela zaujal a podle časových a finančních možností se tomu asi trošku mrknu na zoubek. Za vyzkoušení rozhodně nic nedám.

Jelikož hodinku cesty autem začínají hory – Rocky Mountains, portfolio potencionálních sportovních aktivit v tomhle prostředí narůstá exponenciální řadou. Mnoho lidí takzvaně „hajkuje“, což je souhrnné označení pro vysokohorskou aktivní turistiku. V zimě například v hlubokém sněhu ve sněžnicích, v letních obdobích pak klasicky po kamenech a skálách. Ta panoramata stojí opravdu za to. Jsou tu také naprosto perfektní prostory pro lezení.

IMG_4874
Na jednom takovém vysokohorském „hajku“ ve sněžnicích

Mám známé, kteří se tomu naplno věnují víkend, co víkend a zdejší trasy si skutečně nemohou vynachválit. V zimě samozřejmě nesmím opomenout na sjezdové lyžování a snowboarding. Středisek je v dojezdové vzdálenosti od Calgary opravdu hodně a pranic si nezadají ani s rozlehlými švýcarskými či francouzskými alpskými resorty.

cropped-fullsizerender-20.jpg
Při návštěvě nádherného resortu Sunshine Village, kde se jezdí i světový pohár ve sjezdu

Jeden sport tu však, jako Zeus, ční nade všemi. Hokej! Říká se, že Kanaďani se už narodili s bruslemi a k pravdě to nemá daleko. Hokej je v Kanadě skutečně náboženstvím. A jeden chrám stojí asi deset minut chůze od bytu, kde bydlím, čili vím, o čem mluvím.

Dneska je zrovna Valentýn, a byť tenhle svátek z českého pohledu neuznávám, napadlo mě takové přirovnání. Pokud by Kanaďan chtěl své partnerce říci, jak moc k ní cítí, stačilo by jen říct: „Miluju tě víc, než Kanaďani milují hokej.“ Ten rozdíl mezi pouhým „miluju tě“ a tím druhým je větší, než je rozdíl mezi Ontarijským jezerem a Škromachovým bazénkem. A takový kompliment prostě musí každou místní dívku neskutečně potěšit. Byť jen ta představa, že někdo někoho miluje víc, než Kanaďani hokej, je ve své podstatě naprosto nereálná.

IMG_3239

Zatím jsem na vlastní kůži zažil čtyři zápasy NHL. Všechny se odehrály v chrámu místních Calgary Flames a jako soupeři jim byly Dallas Stars, San Jose Sharks, Florida Panthers a Carolina Hurricanes.

Než jsem šel na první zápas, právě proti Stars, měl jsem takový zvláštní pocit, že jdu na něco velmi výjimečného. Tuhle vnitřní auru mi podporovala skutečnost, že lístek jsem měl zajištěný dlouho dopředu a tak jsem se hrozně těšil, v dětství jsem fanaticky sbíral hokejové kartičky a čas od času výsledky a zápasy NHL sleduji.

AFMF8658

Už jen ta cesta k aréně byla zážitkem, který můžu přirovnat k návštěvě zápasu mezi Tottenhamem a Chelsea kdysi v Londýně. Dopravní zácpy kam až oko dohlédlo, všude nespočet lidí, ve velké většině oděných v rudých dresech místních Flames, jak se valí ke stadionu, uvnitř plné chodby, že se ani projít nedalo. Ono ne nadarmo se říká, že čím je klub hrající NHL v rámci celé soutěže položen severněji, tím je přízeň lidí k domácímu týmu vřelejší. A Calgary je jeden z nejsevernějších klubů.

Navíc tu hokej, na té top profesionální úrovni, nemá výraznou konkurenci v podobě jiného profesionálního sportu. Jediný kanadský tým v NBA (basketbal) má pouze Toronto, žádný kanadský klub nehraje NFL (americký fotbal), takže v top sportovním severoamerickém triumvirátu je v Calgary pouze NHL.

Brzy začne zápas

Před každým utkáním se v Seddledomu (název domácí arény) na ledě promítá skutečně velkolepá světelná show, hráči naskakují na led v přítmí, pouze za záře plamenů a následně při nastoupených zahajovacích pětkách obou týmů na modrých lajnách přinesou vojáci po rudém koberci americkou a kanadskou vlajku a operní pěvec zapěje obě hymny. Při té kanadské spolu s ním zpívá celý dvacetitisícový dav a člověku až z toho stojí chlupy na zádech.

IMG_5369
Při kanadské hymně před zápasem

Až sem se naplňuje moje očekávání toho, co si představuji pod atmosférou NHL. Když se však naplno rozzáří reflektory a zápas začne, je najednou prakticky ticho! Takže je i na vzdálenějších místech od ledu velmi zřetelně slyšet, jak na sebe hráči volají, o střelách, nahrávkách a nárazech nemluvě.

Trošku jsem si představoval, že aspoň domácí tým bude mít na nějakém místě srocené fanoušky, kteří vytvoří jakýsi kotel, ale nic takového se tu nekoná. Diváci, kteří jsou sice prakticky všichni oblečení v dresech, tričkách nebo mikinách v klubových barvách se do povzbuzování zapojí, až se na ledě děje něco výjimečného, jako například tlak domácího týmu nebo série střel. To pak člověk občas zaslechne takové to: „Ooooouuu“.

IMG_5375

Aby nebylo úplné ticho, chodí po tribunách maskoti s malým bubnem a burcují lidi k nějaké aktivitě, takže tak třikrát za třetinu několik stovek lidí zakřičí párkrát „Go Flames Go!“ Mezi nimi se motají prodavači piva nebo tacos, kteří diváky často zajímají více. Bohužel. Něco podobného jsem zažil v USA na baseballu, ale to je sport, kde se často nic neděje a tak jsou okolní aktivity nasnadě, ale na hokeji, zvlášť v Kanadě jsem tuhle pasivitu opravdu nečekal.

Sami od sebe se lidé výrazněji ozvou, jakmile domácí vstřelí gól. To je pak veselo a velký rachot. Dokonce i diskutéry z řady pode mnou to vytrhne z konverzace a přestože nemají tušení, kdo a jak ten gól dal, skáčou a radují se, jako by Flames právě vyhráli Stanley Cup. Takže situace je zde obrácená, než v české extralize. Tam hráči potřebují podporu fanoušků k lepším výkonům, tady diváci potřebují napřed vidět něco od hráčů, aby začali fungovat.

IMG_5503
S kamarády jsme se vydali na zápas, kdy hráli Flames proti Floridě Jardy Jágra. Čechů bylo v tento zápas v hledišti až po hříchu mnoho :))

Mezi fanoušky jsou dva typy lidí. Jedni ví o hokeji tolik, že se hraje na ledě a kdyby se jich někdo zeptal, na kolik atmosfér musí být nafouknutý puk, asi by chvilku váhali. Ti druzí pak mají dokonalý přehled. Ví, kolik je kterému hráči let, zda je pravák nebo levák a hlavně kolik bere peněz, s kterou modelkou nebo moderátorkou počasí zrovna chodí a kde bydlí.

Vlastně je tu ještě třetí skupina. Ta tu není vůbec kvůli hokeji. Tito „fanoušci“ jsou samozřejmě vybaveni dresem, většinou přijdou v polovině druhé třetiny, zkontrolují celý svůj Twitter, pořídí sto čtyřicet sedm selfíček, pošlou je všem svým kontaktům na Snapchatu, narvou do sebe tacos a po začátku třetí třetiny zmizí.

Kapitolou samu pro sebe je pak, to co se děje mimo stadion. Stačí zajít do nejbližší hospody. Nejen, že v každé je nejméně šest velkoplošných obrazovek, po cestě člověk potká autobusy a místo aby na nich byly oznámení odkud – kam daný spoj jede a jaké má číslo, svítí tam jednoduchý nápis: „Go Flames Go“. Přestože ze zmíněných šesti obrazovek tři vysílají zápas odehrávající se o několik bloků dál, málokdo tomu věnuje větší pozornost. A opět, v případě branky se všichni radují. Některé hospody jsou i vybaveny klaksonem, který velmi hlučně celému osazenstvu pubu oznámí, že Flames tu branku sakra dali, tak se ozvěte!

IMG_6116

Na hokej zde určitě budu chodit dál. Vůbec ne kvůli atmosféře, ale kvůli hře. Navíc sehnat vstupenku je možné i na místě pár chvil před zápasem. Také jsem objevil jakýsi slevový portál, kde jsou lístky doslova za pakatel. Cena takové vstupenky pak odpovídá ceně běžného obědu. Pokud se letos Flames dostanou do play-off, zájem o hokej ve městě ještě vzroste, cena vstupenek půjde nahoru a prý i atmosféra bude o něco lepší.

Nemůžu říct, že bych byl tím, co jsem na NHL zažil vyloženě zklamán, ta hra, která se na ledě odehrává je diametrálně odlišná od toho, na co jsem zvyklý z české ligy. Je o několik úrovní tvrdší, rychlejší a působí logicky mnohem, mnohem, mohem lépe. Proto zde také hrají ti nejlepší z nejlepších. Jen lepší divácká kulisa by předváděným výkonům slušela víc. Myslím, že každý zdejší fanoušek by si měl udělat výlet do Čech, do Plzně nebo Pardubic, aby načerpal něco z toho, jak má vypadat podpora svého týmu z hlediště.

FullSizeRender (31)

Nemůžu mluvit za jiné kluby a stadióny v NHL, ale usuzuji, že jelikož to v Kanadě, zemi hokeji zaslíbené, chodí takto, nebude to na Floridě, Texasu nebo Kalifornii jiné. Naopak odhaduji, že ta atmosféra bude ještě slabší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s