Ještě, než budeme pokračovat v dalších cestovačkách, vložím sem ještě jednu vsuvku. Včera po cestě do práce jsem si tak nějak retrospektivně srovnával plusy a mínusy těch měst, ve kterých jsem měl tu možnost nějaký čas bydlet nebo i žít.

Předesílám, že tahle popis je čistě subjektivní záležitost a zmíněný aspekty, který budu jmenovat jako plusy nebo naopak mínusy, může zase někdo jiný chápat odlišně.

Fotky jsou ilustrační – prostě město z různých úhlů – asi to nebude úplně korespondovat s tím textem kolem 🙂

Calgary

FullSizeRender (1)

Město, o kterým jsem před příletem věděl pramálo. Koneckonců jsem v něm měl jen pár nocí přespat, zařídit veškerý formality, jako číslo sociálního pojištění, mobil a podobný serepetičky a zase vypadnout dál do hor na několik měsíců.

To všechno se ale po několika týdnech zlomilo. Přesně po šesti týdnech jsem se do tohohle města vrátil hledat štěstí. To úplně jsem tam nenašel, protože všude je chleba o dvou kůrkách, ale spokojený jsem tam byl. Hned povím proč.

Počasí

Calgary je město, který leží celý v nadmořské výšce tisíc metrů, což je tedy level, kterýmu v Česku říkáme „jedu na hory“ 😀 Nikde žádnej kopec, celý je to prakticky jedna velká placka. Uprostřed celýho city je maličký downtown, odhadem bych řekl tak dva kilometry na pět set metrů.

Prostředkem města teče Bow River, která je naprosto průzračná, žádná hnědá sračka, která protejká Prahou. V Bow River uprostřed města fakt vidíš do dvou tří metrů do hloubky na dno. Jen je to ledový – i v létě 😀 No a další důležitý faktor – vzduch. I uprostřed města prostě můžeš úplně naplno zhluba dýchat, bez jakýkoliv obavy, že vdejchneš nějakej bordel.

FullSizeRender14

A teď to nejdůležitější. Calgary je nejslunečnější město v Kanadě. Opravdu, jak Californie. Věděcky i historicky je potvrzeno, že slunce svítí na hlavy lidí 300 dní v roce. Fakt! Můžu to potvrdit z vlastní zkušenosti. Když tady v Čechách je jeden den krásně a my musíme být v práci, tak nás logicky mrzí, že si to hezký počasí neužijeme, protože další den bude určitě zase hnusně 😀 Ale v Calgary? Tam je to jedno. Nemůžu dneska, půjdu zítra a nebo pozítří a nebo třeba ve čtvrtek 😀 Protože bude prostě hezky furt! 🙂

IMG_6651

Lidi

Lidi? O Kanaďanech se říká, že jsou nejpřátelštější národ na světě. Nebo aspoň jeden z nich. Je tomu skutečně tak. Ta slušnost mezi lidmi je pro nás, kteří celý život žijeme v Čechách, něco úplně nepředstavitelnýho. Už jsem z tý přátelskosti a vlídnosti mezi lidmi byl docela vyplejsklej tři roky před tím, když jsem jel poprvý pracovat do USA, ale tady? Tady je to ještě o pár levelů výš.

A teď si ten rozdíl mezi střední Evropou a Kanadou představte a přeneste ho mezi průměr Kanady, který jsem popsal a Calgary a  jež je zase o kus výše. Tam se fakt každej za cokoliv omluví, poděkuje, poprosí, úsměv střídá úsměv, ale můžu s klidem říct, že to není taková ta hraná americká přetvářka a občasná křeč, ale skutečná upřímnost. A člověk se strašně rychle nakazí. Stejně jako, když jsem se vždycky vracel ze Států, tak i tady jsem přijel a člověk je nabytej tím optimismem, mezilidskou energií a celkovou vlídností a najednou zpátky ta česká šeď. Já vím, ono to zní trochu jako fantasy, namíchaný se sci-fi, ale je to skutečně tak.

FullSizeRender (2)

Komunita

Pak v Calgary je až neskutečně nápomocná a přátelská československá komunita a každý krajan, který přijde je vítán. Fakt vřele! Jeden kluk mě u sebe ubytoval, když jsem tam jak eritrejskej uprchlík přišel z hor, další mi dal za dva dny práci a třetí pak za tři týdny pronajal pokoj. Se všemi jsem v kontaktu a můžu říct, že jsme fakt dobří přátele.

Každou první středu v měsíci se pořádají československý setkání. Tam potkáš hooodně různorodou směsici lidí a ty sešlosti bývají skutečně hodně prima. Komunita funguje perfektně i prostřednictvím facebooku. Je tu spoustu různých týmů, kteří chodí hrát hokej, halovej fotbal, chodí spolu lézt do hor nebo na pikniky.

IMG_6630

Okolí

Calgary leží hodinu a kousek od Rocky Mountains. Z města je na hory vidět a fakt je tam člověk autem za chvíli. Jedeš vlastně rovně přímo proti tý zdi z velehor. Hned na kraji je městečko Canmore, hned za ním pak Banff. A hory? To je téma samo pro sebe. To bych vlastně mohl popsat někdy v celým článku, co? 😀

4

Práce

Říká, že v Calgary je s prací tak nějak napůl. Zvlášť, co se právě tohohle města, Edmontonu a Vancouveru týče. Pokud si kluk, práci najdeš poměrně snadno někde na stavbě. To město je celý „under construction“, takže je to nejsnazší cesta, jak k práci a poměrně slušným výdělkům přijít. Pokud si holka, tak kavárna nebo housekeeping. Samozřejmě, fantazii se meze nekladou. Nikde není psáno, že nemůžeš dělat cokoliv jinýho.

IMG_4491

Ekonomická situace

Calgary leží v provincii Alberta, která je tou nejbohatší v Kanadě a ne nadarmo se jí říká kanadský Texas. Jo, pro Texas mám taky obrovskou slabost 🙂 Jsou tu vlastně jen dvě velký města, několik menších a od poloviny provincie na sever už jen ropný pole. Z toho vychází i to, že právě ty ropný společnosti musí platit všem rezidentům provincie zdravotní pojištění. Něco berou ze země, musí to nějak vracet. Takže doporučuju, zvlášť pokud budeš chtít setrvat v Albertě – divil bych se, kdyby ne, si to pojištění zařídit. Jak?

Nech si na svou adresu poslat nějaký úřední psaní: výpis od operátora, výpis z účtu z banky, prostě cokoliv. Nejrychlejší cesta – tu jsem zvolil já, je ta, že si normálně zajdeš na fízlárnu a že chceš výpis z rejstříku trestů. Asi to pár dolarů stojí, ale dopis máš doma za dva dny 😀 Pak to psaní vezmeš a jdeš s tim na Alberta Health Care a spolu s pasem a pracovním povolením se přihlásíš.

FullSizeRender

Mě to krásně pomohlo. V práci jsem řezal kachličku a i když jsem měl safety glasses, tak mi nějakej střípek glazury vletěl do oka a zahryz se tam tak nešikovně, že sám jsem si s tím nijak neporadil, ani na stavbě na ošetřovně si s tím nevěděli rady, tak jsem se musel vydat do nemocnice. Půl hodinovej zákrok hrabání v oku a účtenka na 1350 dolarů. Jooo, nemít kanadský pojištění, musím to platit ze svýho a pak to nějak tahat z Allianzky a to by se mi tak chtělo. Stejně by ty židi nepustili korunu 😀 Ale takhle jsem byl krytej, takže ještě jednou: Každej kdo přijedete do Alberty, šup na AHC a zřídit zdravotní pojistku. Prostě jo a bez keců!

Minimální mzda je v Albertě nejvyšší v celý Kanadě a podle toho se odvíjí pak ty normální mzdy. Lidi tam skutečně nemají hluboko do kapsy a ty peníze umí pustit. Sice je to teď (2016 a 2017) trošku horší, protože je právě ekonomický sedlo, ale podle prognóz, který jsem nedávno četl je to dno teďka na konci a bude zase ekonomickej růst. V AB se všechno odvíjí od světových cen ropy za barel a ta teď není nejvyšší no. I když koncovej zákazník to má drahý furt. Teda aspoň u nás v Česku 😀 V Albertě ty ceny benzínu a nafty skutečně kopírují tu situaci. A tím jsem si krásně vytvořil oslí můstek k dopravě 😀

Doprava

Každej tam má auto. Každej druhej, možná i šest z deseti má truck. Faaaakt velkej truck. Správně chápete, že doprava se tu odehrává převážně v autech. Ale například oproti Texasu tu nějaká hromadná existuje. Nejlepší je bydlet někde blízko C-Trainu. To je něco mezi tramvají, nadzemkou a metrem a tohle tě vezme na ty nejdůležitější místa, který potřebuješ. Na některý další se dostaneš busem, ale to už je komplikovanšjší. Takže je potřeba to auto prostě mít. Silnice nejsou často příliš ucpaný, takže v Calgary se jezdí víceméně docela plynule. Hlavně všude je to nějaká dálnice, ať Deerfoot nebo Macload Trail nebo spoustu dalších.

IMG_5209

Internet

Je dobrý bejt na facebooku a mít lajknutou stránku Czech and Slovak Friends in Calgary. Tam seženeš prakticky cokoliv od svých krajanů. Může to být bydlení, noční stolek, auto, práci, prostě cokoliv.

Všude v Severní Americe funguje skvěle web Craiglist. Většina to zná, protože svojí mutaci to má i v Praze, ale například v USA probíhá veškerý P2P obchod právě tady. Sám jsem přes to v USA nakoupil mraky věcí – zejména iPhonů 😀 I v Kanadě to je, jen v Calgary je prostě Kijiji. Ano čteš správě: http://www.kijiji.ca. To je ta správná adresa, kde koupíš cokoliv. Já si to přes to koupil třeba auto.

V neposlední řadě bych rád zmínil web Stubhub. Přes to jsem nakupoval lístky na hokej. Je potřeba se tam nějak registrovat. Povím příběh s mojí registrací. Myslel jsem si, že to bude easy log in, jako všude jinde, ale nebyl. Server je registrován někde v Severní Carolině v USA, na tom by nebylo nic zvláštního, jenže při zadávání telefonního čísla mi to nebralo vůbec nic. Žádný formát, žádnou délku, ani cokoliv fiktivního. A to mi za půl hoďky začínal zápas NHL, na kterej jsem chtěl jít. Tak tam volám a týpek na druhým konci americkýho kontinentu mi poradil, že tam mám zadat deset nul. Takže rada pro další registrující: zadejte deset nul 😀

Stubhub je taková aukce lístků a při porovnávání s ofiko cenama se dá ušetřit spoooustu dolarů. Stay spekulant 😀

Instagram: dailyhivecalgary, yycnow, yycliving, yyctoday a mraky dalších

IMG_6562

Demografie

Ta čísla přesně vím, a wiki neberu jako relevantní zdroj, tak budu radši hádat. 😛 Koneckonců celý tohle povídání je můj subjektivní pohled, tak proč sem tahat cokoliv objektivního 😀

Calgary je většinou bílý město. Jasně, jsou tam indiáni – rudoši, nějaký procento Asiatů, do kterých započítávám i Indy, Pakoše a podobný modely, ale většina je fakt bílá. Prostě pěkný kanadský město. Edmonton je na tom ještě o chlup líp, ale až budu psát o Vancouveru,  multikulti nacisti by to vůbec číst neměli 😀 Takže varovní předem 😀

Vyžití

Jasně, není to žádný fancy město jako London, New York, Vancouver nebo svým způsobem i Praha, ale poklidnější konzervativní město. I přesto je tu vyžití až běda. Začnu tím nejdůležitějším: Hokej! NHL! Flames! Tým, kterej jsem si naprosto zamiloval. NHL sleduju od mala, vždycky mi byl sympatický tým New Jersey Devils, ale jakmile jsem tady vstoupil do Saddledomu na první zápas mezi Flmaes a Dallas Stars byl jsem chycenej. Na hokeji jsem byl pak v Calgary ještě 13 krát. Jo a jednou ve Vancouveru.

IMG_8118

O americkým fotbale si můžete myslet cokoliv, ale tady to má prostě koule. Nejvyšší kanadská liga má fakt úroveň a stadion, na němž se hraje byl zahajovacím místem zimní olympiády 88.

Je tu spoustu golfových hřišť, tenisový kurty kam se podíváš, i přímo pod mrakodrapy. Neskutečný počet různých bazénů, aquaparků, wellnes center nebo nákupních mallů – jo nákupy, to je věc. V Kanadě se nakupuje oblečení a elektronika mnohem lépe a výhodněji, než v USA. Ve městě je nespočet různých restaurací, pubů, klubů a hlavně těch pivních zahrádek….juuuu 😀 . A samozřejmě kasín. Tam se dá na ruletě, black jacku nebo pokeru užít hooodně zábavy 😀 Zvlášť to největší – Cowboys! Ale to by taky vydalo na celej článek 😀

Pak samozřejmě kousek do hor, kam se fakt jezdí víkend co víkend, ať na hiky nebo v zimě lyžovat 🙂 Míst na běhání spousty, hodně lidí jezdí na kayaku po řece, cyklostezek nepočítaně.

IMG_4415

V první půlce července začíná to o čem se Calgaryani baví celý rok. Stamepede! Největší cowboyská outdoorová show na světě. Městem projde obrovská parade a pak ve Stampede parku na deset dní spousta koncertů, jedna šílená Matějšká a k tomu na stadionu kovbojský show, včetně různých rodeí a podobných texaských kratochvílí.

IMG_5176

Negativa

Neznám 😛

Ideální město pro skutečně kvalitní život. Možná v zimě je tu faaaakt zima a třicet pod nulou není neobvyklé, ale dá se to krásně zvládnout. Fakt se není čeho bát. To jaro, léto a první půlka podzimu vám to vrátí vrchovatě.

P.S. Calgary se taky někdy přezdívá jako YYC, tak abyste se nelekli, až tuhle zkratku někde uvidíte, ale je to prostě tak. Může se proto stát, že vám bude Kanadík psát msg a napíše: „r u heading to yyc?“ 🙂

1 komentář: „Jak jsem si zamiloval Calgary

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s